24.02-06.03.2019 r. :: Międzynarodowy Plener Malarski w Wiechlicach

:: "Wybitna Ósemka na szczęśliwą siódemkę" - VII Międzynarodowy Plener Malarski w Wiechlicach

Szanowni Państwo,
już za chwilę rozpocznie się sezon wystaw w Galerii Grabskich. Za oknami miało być biało i mroźnie, ale aura nie rozpieszcza nas zimowym pejzażem. Mimo to już po raz siódmy mamy zaszczyt i ogromną przyjemność zaprosić Państwa na Międzynarodowy Plener Malarski w Wiechlicach. W dniach 24.02-06.03.2019 r. ośmiu znanych artystów spotka się w wyjątkowym, pałacowym otoczeniu, aby dać wyraz natchnieniu i wykorzystać wybitny talent, którym wszyscy dysponują.

Tym razem artystów czeka nie lada wyzwanie. Malarstwo zimowe to wyjątkowo trudny i skomplikowany temat, szczególnie ze względu na bardzo skąpą paletę barw. Wiemy jednak, że jak zwykle to wyjątkowe spotkanie zaowocuje ciekawą wystawą wybitnych dzieł sztuki. Dla każdego z malarzy będzie to pierwszy zimowy plener, a poplenerowa wystawa – zarówno dla Nich, jak i dla Galerii Grabskich - pierwszą w tym roku.

Pierwsza wystawa, bezpośrednio po plenerze, odbędzie się w Pałacu Wiechlice, a następnie przeniesiona zostanie do Kazimierza Dolnego, gdzie od wernisażu w dniu 16.03.2019 r. podziwiać ją będzie można do 28.03.2019 r. w Galerii Grabskich.

Uczestnikami pleneru będą:

Jan Wołek
Komisarz pleneru. Polski malarz, poeta, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta. Laureat nagród kilkunastu festiwali, w tym dwukrotny zwycięzca Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie; wielokrotny uczestnik i laureat Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA, twórca ok. 3000 piosenek, autor kilku książek. Uprawiał malarstwo sztalugowe, które wkrótce zaczęło być i pozostaje dominującym w jego twórczości. Preferuje malarstwo realistyczne, głównie pejzaż i martwą naturę, o świetnym wyczuciu kolorystycznym, przesycone światłem, umiłowaniem do pięknych krajobrazów miasteczek, pól i łąk. Ulubionym motywem w jego malarskiej twórczości jest Kazimierz Dolny i jego najbliższe okolice.

Irena Duszacka
Urodziła się w 1965r. w Dniepropietrowsku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Jako jedyna wykonuje własną techniką haft na jedwabiu połączony z malarstwem. Wystawy indywidualne i zbiorowe w m. in.: Stanach Zjednoczonych, Fracji i Polsce. Uznawana za jedną z najlepszych akwarelistek światowej sławy.

Ula Dzwonik
Uprawia malarstwo i rysunek. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych. Laureatka nagrody Fundacji im. I.J. Paderewskiego w Krakowie i nagrody specjalnej Palm Art Awart w Lipsku. Jest obecna w rankingu artystów współczesnych KOMPAS SZTUKI /2008;2010;2012;2013/. Jej prace znajdują się w galeriach, muzeach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. W twórczości w charakterystyczny sposób łączy malarstwo z rysunkiem. Jej kompozycje to przede wszystkim subiektywny komentarz codzienności, w których ciągle poszukuje najtrafniejszej metafory i adekwatnej formy.

Monika Krzakiewicz
Studiowała w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Uprawia malarstwo olejne, akrylowe i pastelowe na papierze, płótnie i desce. Odważnie łączy techniki malarskie i graficzne. Maluje pejzaże, martwe natury oraz naturę żywą, portrety, akty w cyklach (Czekając, La bella nueva, La jole de vivre, Primavera…). Uczestniczy w międzynarodowych wystawach zbiorowych i indywidualnych, kongresach, plenerach.

Katarzyna Szurkowska
Studiowała w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom uzyskała z rysunku. Po studiach głównym kierunkiem jej twórczości było projektowanie wnętrz i form użytkowych. W 2009 roku zaczęła na nowo poszukiwania warsztatu malarskiego oraz języka wyrażającego jej osobiste myśli i emocje. Swoje prace prezentuje w ramach wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Andrzej Kacperek
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1978 r.. Miał pięćdziesiąt wystaw indywidualnych oraz brał udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Uczestnik wielu plenerów artystycznych.

Włodzimierz Kwiatkowski
W 1988 r. uzyskał dyplom z zakresu malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, rysunkiem, ceramiką. Realizacje malarskie znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków - Okręg Warszawski.

Jan Grabski
Urodził się w 1956 roku na Syberii. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Charkowie w 1979 roku. Wybitny artysta dwóch technik - akwareli i oleju. Malarz, który potrafi oddać wyjątkowy nastrój miejsc. Posługuje się z wielką biegłością rysunkiem i świetnym warsztatem, tworząc malarstwo przesycone romantyzmem. Uczestniczył w kilkunastu plenerach krajowych i zagranicznych oraz wielu wystawach zbiorowych.


Mecenasem, gospodarzem i współorganizatorem pleneru jest Pałac Wiechlice. W tym roku zaszczytną rolę komisarza oraz współorganizatora pleneru pełnić będzie Jan Wołek.

Lokalizacja pleneru:

Pałac Wiechlice | Wiechlice 45 B, 67-300 Szprotawa | (GPS: 51°34'04.2"N 15°35'32.6"E) | tel. 68 376 86 10

 
Serdecznie zapraszamy,
Olga i Jan Grabscy


{loadposition wydarzenia_022019}

Napisz do nas!

: 4 + 10 =
Nasz Facebook
Nasz Instagram
Nasz kanał YouTube