Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do stopki

Nowe nazwiska w Galerii Grabskich – Bonawentura Ostrowski, Jokhadze, Mączyński

Drodzy,

W ostatnich tygodniach w naszej galerii pojawiają się nowi artyści, m.in.  Jan Bonawentura Ostrowski, Gocha i Nino Jokhadze, Daniel Mączyński i inni.

Chcielibyśmy Państwu pokrótce przybliżyć te nazwiska.

Jan Bonawentura Ostrowski urodził się w 1946 roku w Częstochowie. Ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom u prof. Tadeusza Łodziany). Studiował też malarstwo na Academia di Belle Arte “Brera”. Malarstwo zaczął uprawiać w latach siedemdziesiątych. Debiutował dużą wystawą indywidualną w Galerii “ART” w Warszawie. Na obrazach artysty panuje nastrój pełen spokoju i harmonii. Odrealnione postacie zawieszone w przestworzach pełne są ciepła i pogody.

Malarstwo zaczął uprawiać w latach siedemdziesiątych. Debiutował dużą wystawą indywidualną w Galerii ‘ART’ w Warszawie. Od tej pory regularnie wystawia swoje obrazy w kraju i zagranicą. W stechnicyzowanym świecie pełnym przemocy, ludzie jak nigdy dotąd tęsknią za światem baśni. Malarstwo Bonawentury przedstawia właśnie ten świat. W jego obrazach jest nastrój pełen spokoju i harmonii. Postacie zawieszone w przestworzach, odrealnione pełne są wewnętrznego ciepła i pogody. Przedziwny i fantastyczny ten świat przedstawiony jest w kolorystyce żółci i czerwieni co jeszcze dodatkowo wyciepla obraz. Muzyka sfer kosmicznych, która go otacza, promieniowanie światła i przestrzeń stanowią dopełnienie tego innego wymiaru, który intuicyjnie wyczuwamy.

Gocha i Nino Jokhadze
Nino Jokhadze ukończyła Batumi Art Collage w 1984 r. W 1994 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuki w Tbilisi.
Gocha Jokhadze ukończył Uniwersytet Artystyczny w 1994 roku.

Obrazy Gochy i Nino są jak ciekawe zagadki obrazkowej linearnej mimiki Gochy i Nino. Im głębiej zejdziesz, tym więcej nowości i psychologicznych uderzeń odkryjesz. Gromadzi się tu tendencje impresjonistyczne i ekspresjonistyczne, a także realizm teatralny. Czyli synteza typowa dla sztuki postmodernistycznej. Ich fenomen wyróżnia się tym, że nie należy do żadnego nurtu artystycznego. Ponadto zawiera każdy z nich w sobie. Impresjonizm, ekspresjonizm, kubizm, konstruktywizm, wszystko jest w pełnej syntezie i każdy z nich ma swoje znaczenie funkcjonalne. Co więcej, Gocha i Nino zapożyczyli specyfikację charakterystyki z realizmu, co podwaja wrażenie, jakie wywierają obrazy. Wykorzystują zasadę asymetrii graficznej z oszałamiającym kunsztem. W ten sposób udaje im się odzwierciedlić indywidualność danej osoby. Jeśli zagłębimy się w temat, odkryjemy wiele ciekawych szczegółów, pozornie nieistotnych dla tematu. Jednak po emocjonalnym odbiorze i niedocenianiu kompozycji, fakt, że są one organiczne, nie ulega wątpliwości. Proces postrzegania ich sztuki obejmuje naszą medytację-kontemplację, jakbyśmy rysowali w obrazie.

Daniel MĄCZYŃSKI
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim. W roku 2000 uzyskał dyplom z rysunku na częstochowskiej WSP. Malarstwem zajmuje się zawodowo, przede wszystkim pejzażem. Od dwóch lat rozwija i podejmuje tematykę współczesną. Artysta pracuje wyłącznie w technice olejnej.

 

Lubelska 33

ul. Lubelska 33
24-120 Kazimierz Dolny
GPS N51° 19′ 14.9517″ | E21° 57′ 6.6902″

Rynek 20

ul. Rynek 20
24-120 Kazimierz Dolny
GPS N51° 19′ 20.164″ | E21° 56′ 48.631″

Obserwuj nas na:
Newsletter

Grabski Gallery © Galeria Olgi i Jana Grabskich w Kazimierzu Dolnym. 2024  All Rights Reserved.