Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do stopki

Przeżyjmy to jeszcze raz – Wystawa IKONY DOBROTLIWE

Po raz kolejny Galeria Grabskich stała się miejscem spotkania się wielowiekowych tradycji, historii, duchowości i estetyki.
W cyklicznej wystawie Ikon, którą Olga i Jan organizują już od ponad dwudziestu lat, i tym razem znaleźć można spokój płynący ze stałości elementów przedstawień, otuchę, jaką daje kontemplowanie uwiecznionych na desce wizerunków postaci świętych czy wydarzeń biblijnych.

Tegoroczna wystawa różni się jednak od dotychczasowych. Tę wyjątkowość stanowi wprowadzenie do zbiorów galerii ikon współczesnych. Pisane są one zgodnie z kanonem, tak jak i tradycyjne ikony są zaproszeniem do świata duchowego, do zbliżenia się do Boga. Czerpiąc z tradycji i wykorzystując jej elementy skłaniają do zatrzymania się, wyciszenia, zanurzenia w rozmyślaniu. Ich charakter jest jednak bardziej twórczy, oddający indywidualną wizję autora. Nie ma tu również tak silnego przywiązania do dawnych technologii i technik malarskich.

Jak podkreślają Monika Jerominek i Greta Leśko – uznane przedstawicielki nowego nurtu w ikonografii: Technika malowania jest sposobem ale celem jest pokazanie ewangelii. Ikona jest bowiem słowem bożym zapisanym kolorami i liniami.

Wystawa trwa nadal. Jeśli jeszcze nie odwiedzili nas Państwo – zapraszamy!

Zachętą do poznania zarówno tradycyjnych, jak i współczesnych ikon oraz do zaproszenia tej niezwykłej sztuki sakralnej do własnego domu niech będą słowa Grety Leśko, która zapytana o początek swojej drogi ikonograficznej powiedziała: „Myślę, że jak mi było bardzo ciemno, to zaczęłam szukać światła.”

Lubelska 33

ul. Lubelska 33
24-120 Kazimierz Dolny
GPS N51° 19′ 14.9517″ | E21° 57′ 6.6902″

Rynek 20

ul. Rynek 20
24-120 Kazimierz Dolny
GPS N51° 19′ 20.164″ | E21° 56′ 48.631″

Obserwuj nas na:
Newsletter

Grabski Gallery © Galeria Olgi i Jana Grabskich w Kazimierzu Dolnym. 2024  All Rights Reserved.